Névnapok : Április Bika, avagy Szent György hava |
Április Bika, avagy Szent György hava
2008.03.31. 08:49
Április a bolondok hónapja, első napja a bolondok napja. Ilyenkor szokás, hogy telefonhoz hívnak valakit, s a vonal végén az a bizonyos viziló Jónás jelentkezik az Állatkertből.
Jónással elvileg semmi hiba, héber Jonah származéka, amely azt jelenti: galamb. Jonatán a bibliai héber eredettel jelentése a görög Dorotheához hasonlóan: Isten ajándéka.
Jónáshoz hasonló a jelentése a latin eredetű Titusnak, azt jelenti: mezei galamb.
Hugó germánból – Hugubrecht, amelyből a Hubert név is lett – szó szerint azt jelentette: szelleme által kiváló.
Élt Hubert nevű német püspök frank őrgrófi családból, fiatalon igen könnyelmű életet élt, míg egy vadászat alkalmával fel nem tűnt előtte egy szarvas agancsa közt fénylő kereszttel. A tünemény láttára remete lett Hubert, később a vadászok védőszentje.
Szerzetesi névként terjedt el a Mór is, észak-afrikai eredetű, azonos a spanyolokat egykor meghódító észak-afrikai mórok nevével. Otellónak is velencei Mór volt a jelzője Shakespearenél.
Maurus, Mauritius névvel találkozunk, amelyből Móric, ill. rövidebb alakban a Mór lett.
Az afrikai szerzetes, Maurus Afer, Szent Mór i. sz. III. században élt, Rómában halt vértanúhalált 284-ben. Az ő emléknapját november 22-én tartják. A VI. században élt Szent Mór bencés apát volt, emléknapja január 15-én van. Szent Mór, a pécsi püspök szintén bencés szerzetes volt, a mártonhegyi – ma pannonhalmi – apátság szerzetese, aki 1036-ban pécsi püspök lett, megírta – latinul – András és Benedek remete életét, november 4-én van a névnapja.
A világiak közül a XVIII. Században élt Benyovszky Móric, Madagaszkár királya viselte e nevet, az ő angol nyelvű emlékiratait egy másik magyar Móric, Jókai fordította magyarra, aki eredeti Móric nevét 1848-ban, a forradalom alkalmával változtatta Mórra.
Arisztidek április 27-én ünneplik névnapjukat, görög arisztosz jelentése a névnek: a legkülönb, ez rejlik az arisztokrácia szóban is. Arisztidész azt jelentette: Nemes származású. .
Fidél április 21-re esik, hűséges jelentéssel – a latin Fidelis rövidülése -, mint nyelvújításkori megfelelője a Hűmér is melléknévből az Elemér, Tihamér végződésével megfejelve a hű szó.
Április szerencsés 13.-áján ünneplők Idák. Itis germán istennő, valkűr nevéből van az egyik magyarázata, a másik tevékeny, serény jelentésű germán id-szó származéka, a harmadik az Ida-kezdetű, ill. végű női nevek megfelelőjét látja benne, amilyen az Idaberga, Alida, Adelheid alakjával azonos a mi Adél nevünkkel.
Van egy Ida hegység a görög regevilágban is: a Trója melletti Ida hegyén döntötte el Páris királyfi az aranyalmával a nevezetes szépségversenyt Aphrodité, Héra és Athéné között, amelyből aztán a híres trójai háború lett, itt játszódik Áprily Lajos színjátéka, az Ida hegyi pásztorok is.
Kréta szigetén is van Ida nevű hegy, görög idé szó jelentése erdőség.
Erdő jelentésű női név is van: Szilvána, Szilvia.
Csilláról már volt szó korábban Vörösmartyval kapcsolatban, ízig-vérig magyar alkotás. Gyékény és nád édes ízű hajtását is jelenti, sőt egy tengeri rákfajt is. A növénynév: Scilla maritima latin kifejezés, a ráknév magyarosodott Csillává.
Március 22-én van Csillag névnapja, latin társát, a Stella. Stella Maris – Tenger Csillaga – kifejezésből rövidült, amely Szűz Máriának egyik diszítő jelzője a katolikus egyházban.
György, akárcsak Gergely, ősi görög-latin eredetŰ Georgius rövidebb Georg alakjából keletkezett, s azt jelenti: földműves, gazdálkodó.
A lovas Szent György nemcsak az emberiséget szabadítja meg a gonosz sárkánytól, hanem a fénylő Napot is kiszabadítja a tél rabságából, ezért tette az egyház áprilisra, a tavasz kezdetére Szent György ünnepét.
Még az ürgeöntés is Szent Györgyhöz kapcsolódik……
Gina nevet Vajda János tette közismertté, aki Kratochwill Georginának egész versciklust szentelt, többek közt Gina emléke címmel.
SzabóMagda Vitay Georginája népszerűsítette,
Van még Ginának egy Regina alakja is, amely már latin eredetű, királynő a jelentése.
Atala, Atália április 15-én van, jelentése: Isten fenséges.
Béla április 23-án ünnepel, névmagyaráta legalább hat van. Négy Árpád-házi király viselte a Béla nevet: I. Béla Szent István király unokaöccse, a megcsonkított Vazul (Vászoly) fia volt. III. Béla volt, aki az írást rendszeresítette, IV. Béla a tatárdúlást követő újjáépítéssel tette nevét ismertté, amint ezt Szabó Magda drámájában megírta.
Jókai Egy magyar nábóbjának züllött, groteszk figurája is ezt a nevet viselte. Abellino nevet vett fel a regény szereplője Béla helyett.
Kárpáthy Abellino lett a neve.
A francia Abélard-ral is szokták azonosítani, ez a méh jelentésű francia abeille, s azt jelenti: méhész.
|