Kovászos uborka
2008.09.10. 14:16
Hozzávalók: 2 kg uborka, só, fokhagyma, friss kapor, kenyér.
Elkészítése:
Középnagyságú, egyenletes, lehetőleg hibátlan uborkát használunk fel hozzá. Az uborkák két végét kis darabon levágjuk és megízleljük, hogy nem keserű-e. A keresűeket nem tesszük közé. Ezután közepén hosszában bevágjuk és több vízben tisztára mossuk.
Ugyancsak tisztára mossuk az üvegeket is. Közben az uborkák mennyiségéhez mért vizet egy tiszta zománcozott edényben megsózva felforraljuk, majd langyosra hűtjük le. Különösen vigyázzunk arra, hogy sem az uborka, sem az üveg, sem a víz ne legyen zsíros és szennyezett, hanem teljesen tiszta.
Ezután a szikkadt kenyeret felszeleteljük és az üveg aljára 1-2 szeletet teszünk belőle. Erre egy kevés tisztára mosott kaprot helyezünk el, majd a megmosott uborkákat élére, egymás mellé rakva, nem szorosan elhelyezzük az üvegben. Tetejére ismét szikkadt kenyérszeleteket és megmosott friss kaprot teszünk, majd a lengyos sós vízzel úgy feltöltjük, hogy a víz jól ellepje. (Ízlés, vagy kívánság szerint esetleg egy kis darabka megtisztított és jól megmosott fokhagymát is tehetünk bele.) Ne töltsük színültig tele, csak úgy, hogy a víz kb. az üveg nyakáig érjen. Úgy fedjük be, hogy a levegő érje, de az uborka ne szennyeződhessen. Legjobb, ha egy kis csészealjjal fedjük be, kis nyílást hagyva rajta, vagy finomszálú szitával, vagy tüllruhával takarjuk be. Meleg helyen, egyenletes hőmérsékleten tartva, kb. 5-7 napig érleljük. Legjobban beérik gyengén napsütött helyen. Túl melegre ne tegyük, inkább csak egyenletes, langyos meleget kapjon. Ha megérett, az élénkzöld színű uborka sárgászöld színűvé válik és kissé ropogós, belül üveges és puha lesz, de nem szabad, hog túl puha legyen, mert akkor már nem jó.
Ha megérett, a kenyérszeleteket eltávolítjuk belőle, az uborkát kiszedve lemossuk és egy másik, tiszta üvegbe tesszük át. Levét finom szitán rászűrjük és hűtőszekrényben helyezzük el. Esetleg apróra tört jégréteg közé állítjuk és innen tálaljuk. Hűtőszekrényben 4-5 napig tartható el. Túl sokat ne készítsünk egyszerre belőle. Sokféle ételünkhöz tálaljuk fel. Így sertés-, liba-, kacsasülthöz, pörkölt vagy paprikás ételekhez. Mindig jéghidegen, előhűtött tálra tesszük. Egy darabka tisztára mosott szájjeget teszünk mellé és kevés saját levével megöntözzük.
|