Paraj levelesen - vajjal
2008.09.12. 10:16
Hozzávalók: 1 kg paraj, 3 dkg vaj, só.
Elkészítése: A parajt megmossuk többször bő, váltott vízben, vagy zuhanyrózsa alatt, közben nagyobb csomókba összefogva és lerázva azért, hogy ne maradjon benne homokos, mert az utóbbi a legfinomabb ételt is élvezhetetlenné teszi. Mindaddig mossuk, míg teljesen tiszta, homokmentes lesz. Erről úgy győzödjünk meg, hogy 1-2 parajlevelet megízlelünk,s ha nem ropog a fogunk között, akkor teljesen tiszta, főzésre kész. A lemosáshoz langyos vizet is használhatunk, de csak akkor, ha utána azonnal megfőzzük a parajt. Ha a paraj esetleg túl szennyezett , homokos, lemosás közben néhány percig áztatjuk, így könnyebben tisztára mosható.
A paraj főzése különös figyelmet érdemel, gyengén sózott, bő, forrásban lévő vízbe tesszük fel főni és néhány perc alatt puhára főzzük. Főzés közben fedővel takarjuk be és néha keverjük meg. Szokás a főzővizébe a parajjal együtt egy késhegyni szódabirkarbónát is tenni, mert ez megtartja a paraj szép, üde zöld színét. A megfőtt paraj puha legyen, ujjnyomásnak könnyen engedve gyorsan átpasszírozható, de ne főzzük tovább a szükségesnél, mert szétmállik és legfőképp sokat veszít tápértékéből, benne lévő vitamin teljesen megsemmisül. Ha megpuhult, azonnal leszűrjük, lecsepegtetjük, levét kicsavarjuk és azonnal átpasszírozzuk. Az így megfőzött parajt rendkívül sokféleképpen készíthetjük el, az általánosan ismert parajfőzeléken kívül.
1 kg parajt megfőzünk, leszűrve nem passzírozzuk át, hanem levelesen hagyjuk. 3 dkg vajat serpenyőben felhevítünk és a kicsavart leveles parajt benne megforgatva, keverve (óvatosan keverjük meg, hogy ne törjön össze), kissé utánasózva, néhány percig együtt pároljuk. Azonnal, forrón tálaljuk, levével megöntözve. Feltálalhatjuk úgy is, hogy a forró, megfőtt parajlevelekre a tálalás pillanatában tesszük rá a felszeletelt vajat és úgy adjuk asztalra. Jól illik egyes tojásételekhez, de tálalhatjuk borjúsültekhez, báránysülthöz, vegyes tavaszi főzelék tálra, stb.
|