A teázás eredete
2009.03.26. 19:55
Eszti a teázás történetét osztotta meg velünk értékes információkkal.
A történelem is számos példával szolgál a tea gazdasági és kulturális szerepére, gondoljunk csak a londoni teadélutánra….
A teát írásos formában először az i.e. III. században említik. Egy tekintélyes kínai sebész a teát ajánlotta az éberség és a koncentrációs képesség javítására. A teát az i.sz. III. századig gyógyszerként vagy vad teacserjék leveleiből készült főzetként használták. A IV-V. században Kínában gyorsan növekedett a tea népszerűsége, és a Jangce folyó mentén újabb és újabb ültetvények jelentek meg. A teát királyoknak kínálták ajándékként és a más országokkal folytatott kereskedelem értékes árucikke lett. Idővel a kínaiak kifejlesztették a zöld teát. A fekete teával ellentétben a zöld tea készítéséhez nem fermentálják a leveleket (a levelek nedves környezetben való erjesztése és oxidálása), így könnyebb az aromája és jobban oltja a szomjat. További fejlesztések eredménye volt a vörös tea (Oolong), melyet csak részben szárítanak, és a fekete tea, melyet teljesen fermentálnak, így több benne a színanyag és erősebb. A fekete tea emellett jobban eltartható, aminek például a hosszú európai szállítóút miatt nagy jelentősége volt.
Az első kínai tealeveleket még nyitott edényekben forralták fel. A Ming-dinasztia idejében (1368-1644.) azonban felismerték, hogy a tealevelek forró vízben való áztatása eredményezi a legjobb íz hatást. Ezért egy fedeles edényt kezdtek alkalmazni, amely megtartotta a meleget. Bár az edényt eredetileg a bor felforralására használták, remekül használható volt teafőzésre is. A teaforraló edénynek ebből a kezdetleges példányából alakult ki a híres kínai porcelán mai formája.
A japánok a buddhista hittel párhuzamosan kialakítottak egy ünnepélyes ceremóniát, melynek neve Chano-yu. A mai napig is gyakorolják ezt a japán kultúra magjának számító hagyományt.
1900-ig az éves angol teafogyasztás 100.000 tonnára növekedett. A teázás a délutáni teázás szokásával – könnyű étkezés ebéd és vacsora között – a brit hétköznapok máig fontos részévé vált. Anglia az egy főre jutó éves 3,2 kg-os teafogyasztásával csak a hetedik az európai ranglistán. Az írek az elsők. 1998-as adatok szerint a világ első teafogyasztója Paraguay, ahol fejenként 11,7 kg fogy évente. Ez nagyjából fejenként napi 15 csészének felel meg.
A leszüretelt teát a régi kínaiak tizenkét műveletnek vetették alá. Ma a leveleket hervasztják, sodorják, többé-kevésbé fermentálják és szárítják. A feldolgozott tea legismertebb típusai a következők: <>
Fekete tea - Főként Afrikából, Kínából, Srí Lankából és Indiából kerül a boltokba.
Zöld tea - Kínában és Japánban nagyon kedvelik. Japánban a sencha a legnépszerûbb, Európában talán a kis, tömör labdacsokká sodort kínai gunpowder-t ismerik a legtöbben.
A részlegesen fermentált teák közél tartozik például az oolung és a pouchong, valamint a dél-ázsiai országokban fogyasztott sárga tea.
Az ízesített teákba növényi illóolajakat, virágszirmokat, fûszereket, szárított leveleket kevernek. A gyógy- és gyümölcsteákból a teacserje levele sokszor ki is marad; ezeket elkészítési módjuk miatt nevezik teának. Ebben a kategóriában klasszikusnak számít például a jázminvirágos zöld tea, a jázmintea, a bergamottolajjal illatosított Earl Grey és a füstölt Lapsang Souchong.
Egy csésze életérzés - A tea ereje
A tea legalább olyan frissítő hatással van a testre, mint a kávé. A feketével ellentétben azonban a tea a szellemet is frissíti. Ezen felül pedig kevesen hinnék, de fogfehérítő hatása is van.
Sokan vannak, akik a reggeli ébredésnél a kávéra esküsznek, mert a koffein tartalma nélkülözhetetlen az elinduláshoz. Pedig koffein nem csak a feketében van, hanem a különböző teafélékben is.
Az ízletes gyümölcs- és gyógyteák régóta ismertek szomjoltó hatásukról, melyek minden napszakban kellemes változatosságot hoznak italaink közé. Az eddigi feltételezésekkel szemben kutatások igazolták, hogy a fekete és a zöld tea is megfelelően pótolja a napi folyadékszükségletet, így megváltozott a korábbi nézet, miszerint inkább „folyadéktolvajok“ lennének. A tea koffeintartalma ellenére is fontos szerepet játszik a napi ajánlott folyadékmennyiség (1-1,5 l) pótlásában.
A teának a lélek frissítésén kívül számtalan jótékony hatása van:
> Egészséges fogak
A zöld és fekete teában található fluorid erősíti a fogzománcot és megerősíti a fogakat.
A teákban lévő polifenolok pedig akadályozzák a keményítő szőlőcukorrá való lebontását a szájüregben. Ezáltal a fogszuvasodást okozó baktériumok nem kapnak elegendő táplálékot, melyből fogszuvasodást okozó savakat állítanának elő. Ebben a tekintetben a fekete tea különösen hatékony. Már napi négy-öt csésze fekete, vagy két-három csésze zöld tea fedezi a napi fluorszükséglet nagy részét, és hatékonyan megelőzi a fogszuvasodást.
> A tea véd
A katekinok gátolják bizonyos baktériumok és vírusok elszaporodását és fertőzőképességét. A tea tehát segít a náthát és a hasmenést okozó baktériumok elleni védekezésben. Fékezi a staphylococchus baktériumokat is, melyek különféle fertőző betegségeket okoznak. Kutatások igazolták, hogy a teafogyasztók körében lényegesen kisebb az artériás megbetegedések és a szívinfarktus kockázata. A teában található polifenolok antioxidáns hatásaiknak köszönhetően védik a bőrt a napsugárzás okozta ártalmak ellen. Kvercetin tartalma pedig csökkenti a szívbetegség és a rák kialakulásának veszélyét. Ez különösen a zöld teára és az Oolong nevű fekete teára érvényes.
> Kíméletes serkentő
A zöld és a fekete tea legfontosabb hatóanyaga a koffein (korábbi nevén tein) és a csersavak (tannin). Egy csésze zöld vagy fekete teában fele annyi koffein (25-90mg) van, mint egy csésze filteres kávéban (50-150mg), és csak egyharmad annyi, mint egy presszókávéban. A tea koffeintartalma a tea fajtája, termőhelyének elhelyezkedése, feldolgozása és elkészítése szerint is változik.
A kávéval ellentétben a teában elõforduló koffein nem szabad, hanem kötött formában található, amely jelentõsen befolyásolja a hatásmechanizmusát is. A tea a fejfájás ellen is hatásos. A kávéban található koffein hatása gyors, de hamar elmúlik, a teában megtalálható koffein hatása viszont lassabban, de tartósabban jelentkezik.
A gyógynövény-, gyümölcs- és roiboos teák természetesen koffeinmentesek és gond nélkül fogyaszthatóak lefekvés előtt is.
Legyen akár English breakfast, Earl Grey, Irish breakfast vagy fekete vagy zöld tea a lényeg, hogy csak igazán jó minőségűt fogyasszunk. Ha időnk engedi, adjuk át magunkat a teázás örömének, és lazítsunk öt percre.
Teázz velünk egy hetet!
Megfázások, keringési zavarok, forróság, hideg, köhögés, bőrproblémák, vértisztítás, idegesség, álmatlanság, és folytathatnám nincs olyan testi lelki baj, amire ne volna gyógyító tea. Még a rákos megbetegedések megelőzéséhez is említhetjük a zöld teát. Így hát meg van az okunk arra, hogy egy héten át a tea témakörével foglalkozzunk, hogy hozzászólhassunk, és ihassunk, ha a teákról, és az egészségünkről van szó.
Legelőször is, nézzünk néhány alapvető szabályt, amelyek fontosak a teafogyasztásnál!
A teát mindig frissen kell elkészíteni. Ügyelj arra, hogy honnan származik a tea, amit iszol. Ellenőrizd a tea védjegyét. A teát mindig szárazon, zárt dobozban kell tárolni. Ne tartsd a kávé, vagy fűszerek mellett. Ne használd ugyanazt az edényt teához és kávéhoz. Teafőzésnél forrald a teavizet három-öt percig, ami alatt a vízkő és a klór eltávozik belőle. A tea zsír és stressz ellenes, élvezd lassan, lehetőleg nyugalomban, és használd a teaivás idejét lazításra.
Hétfőn gyömbér és/vagy csalán teát igyál!
A csalánteának vízhajtó és méregtelenítő hatása van. Segíti az anyagcserét, és javítja az emésztést. Ehhez az is hozzájárul, hogy fokozza a hormontermelést a zsír lebontásának érdekében. Ezt a tisztítóhatást a gyömbérgumó éterikus olaja segíti. Ez az emésztési enzimeket segíti működésük közben, és szintén segíti a zsírégetést.
Forralj fel két liter vizet. 25 gramm csalánteát (gyógyszertárból, vagy gyógynövényboltból vásárold!) forrázz le vele, hagyd állni 10 percig! Hámozz meg 20 gramm gyömbért, reszeld finomra, tedd kannába, és öntsd le a leszűrt csalánteával, és tégy bele egy-két evőkanál agave sziruppal édesítheted. Oszd el egy egész napra, és fogyaszd kedved szerint melegen, vagy hidegen.
Kedden a mate-kardamom tea következik!
A mate-tea elnyomja az éhségérzetet. Kis mennyiségű koffeint tartalmaz, amely lassan szabadul fel, ezáltal élénkít anélkül, hogy felizgatna, és felgyorsítja az anyagcserét.
Ehhez hozzájárul, hogy a zsírlebontáshoz való enzimek fejlesztésére készteti a szervezetet, és vízhajtó hatása is van. A keleti Kardamom fűszer serkenti az emésztő enzimeket, és felnyitja a zsírcellákat.
Nyomj szét tíz darab szárított kardamom kapszulát. Fél citrom héját reszelj le, és főzd két liter vízben 3-5 percig. Szűrd le, és öntsd rá körülbelül 20 gramm pirított mate-teára. Hagyd 8 percig állni rajta, szűrd le, és kedved szerint fogyaszthatod melegen, vagy hidegen.
Szerdán a zöld tea kerül sorra!
A zöld tea gyógyító hatásai egyre ismertebb lesz. Megnyugtat, véd a fogszuvasodás ellen, mivel fluoridot tartalmaz. Ezen kívül szenkunder növényi anyagokat tartalmaz, mint például a polifenolén. Ez az anyagcsoport sokféle jó hatással van a szervezetre. Például: gyulladáscsökkentő, méregtelenítő. A rákbetegséget is meg lehet előzni vele.
Csészénként egy tele teáskanál zöld tea levelet, vagy egy filtert használjunk. Ne használj teatojást, mert a levelek – és ez által az íz –, nem oldódik ki úgy, ahogy kell. A zöld teát csak 60-80 C-fokos vízzel öntsd le, mert különben keserű lesz. Ha azt akarod, hogy izgató hatása legyen, áztasd 2-3 percig. Nyugtató hatást érhetsz el vele, ha 5 percig áztatod, de ennél tovább ne áztasd, mert keserű lesz.
Csütörtökön kóstold meg zöld teát citromfűvel, és gingsenggel!
Ezzel a teakeverékkel segítjük a bélflórát és a fehérje anyagcserét. A gingseng erősíti az immunrendszert, a keserű anyagok segítik az epesav termelést és ezzel együtt az emésztést. A citromfű éterikus olajai jótékonyan hatnak a gyomrodra.
Nyomkodj szét három szál citromfüvet, és vágd apróra. 15 gramm zöld teával együtt tedd egy kannába, és két liter forralt vízzel, amikor az már 80 C fokos, forrázd le, és hagyd négy percig állni, majd szűrd le. Izlés szerint mézzel édesíthető. Csészénként két evőkanál gingseng tonikumot (a gyógynövényboltban kaphatsz ilyet) adj hozzá. Lehetőleg melegen fogyaszd.
Pénteken: rozmaring teát igyál!
A rozmaring éterikus olajokat tartalmaz. A C vitamin tartalma a friss növénynek 100 grammban 217 mg. Görcsoldó hatású, élénkítő, puffadásgátló, javítja a vérnyomást, jó ideges szívpanaszok ellen, idegi és keringési panaszok ellen, valamint reumatikus panaszok ellen. Gyengeség és kimerültség esetén is kiváló hatása van.
Egy teáskanál rozmaring levelet forrázz le egy csészeforró vízzel, majd hagyd állni 10 percig, szűrd le, és hűtsd le. Egy napon három csészénél többet ne igyál belőle. Áldott állapotban lévő kismamáknak nem ajánljuk!
Szombaton vörösbokor–teát kortyolj!
Ez a Dél-Amerikai származású tea nem tartalmaz koffeint, ezért nem élénkítő hatású. Ezzel szemben nagyon magas a C-Vitamint tartalmaz, és magas az ásványi anyag tartalma. Gyomor és bélgörcsök ellen kiváló hatású, nagyon jó az alvási zavarok megszüntetésére, és némely bőrbetegséget is kiválóan gyógyít.
Tegyünk csészénként egy teáskanál vörösbokor teát egy kannába, és öntsük le forró vízzel, hagyjuk állni legalább 5 percig. Ugyanúgy, ahogy a zöld teát, többször is fel lehet főzni, ami még hasznosabbá teszik.
Vasárnap borsmenta teával pihenjünk!
Éterikus olajai a mentol, és a keserű anyagok segítenek migrénes fejfájásnál. Használhatod feszültség oldásra, gyomorproblémák megszüntetésére. A hasnyálmirigy problémák gyógyítására is jó, hasznos hányinger esetén, és hányás után nyugtatóan hat.
Nyolc személy részére egy csomó friss borsmentát osszunk el poharakba, vagy csészékbe, és öntsük le forró vízzel. Hagyjuk állni 5 percig, csak mézzel édesítsük. Hűtsük le, és langyosan fogyasszuk
Zöld tea a rák ellen
A zöld tea rendszeres fogyasztása több betegség kialakulását megelőzheti. Többek között olyan vegyületeket tartalmaz, melyek csökkentik a rák bizonyos fajtáinak, és az érrendszert érintő megbetegedések esélyét.
Az utóbbi években, hazánkban is elterjedőben van a teázás. Külön vizsgálatokat folytatnak a zöld tea jótékony szerepéről, élettani, a szervezetre gyakorolt hatása már sokak számára ismeretes.
Ezek némelyike már tudományosan is bizonyított, más hatásokat hosszú múltra visszatekintő tapasztalati tények igazolják:
• az immunrendszer erősítése
• fogínybetegségek elleni védekezés
• rákmegelőző hatás
• szív és érrendszeri betegségek megelőzése
Ezen felül fontos tény, hogy fogyasztásának nincs ismert kedvezőtlen hatása. A fogszuvasodás kialakulásában egy baktériumfajta és a cukor játszik meghatározó szerepet. A fluor védi a fogzománcot. A teában lévő katechin jelentős mértékben gátolja a baktériumok cukor átalakító tevékenységét, megelőzve ezzel a fogszuvasodást. Nem szabad azonban cukorral fogyasztani, mert akkor a fogszuvasodás elleni hatását szinte teljesen elveszíti.
A zöld teában lévő polifenolok vírus- és baktériumölő hatásúak, sőt csökkentik a rák kialakulásának esélyét is. A polifenolok a daganatképződés és -fejlődés, valamint az áttét kialakulásra is gátló hatással vannak. A szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek is hasznos lehet a zöld tea fogyasztása, ugyanis a polifenolok családjába tartozó csersavak a zsírsavak és a koleszterin felszívódását is gátolják. A tea csersavtartalma miatt a benne lévő koffein lassabban szívódik fel, mint a kávé koffeinje. Ezért azoknak, akik a kávétól heves szívdobogást kapnak, viszont szükségük lenne élénkítőre, válasszák a zöld teát. A tea koffeinje hörgő tágító hatású, ezért az asztmában szenvedőknek is ajánlható. Húgyhajtó hatása is van, növeli a vese vizelet kiválasztását.
Nagy mennyiségben tartalmaz káliumot is, amely igen fontos a szervezet számára, de veseelégtelenségben szenvedőknek nem javasolt a fogyasztása.
Mindezen pozitív tulajdonságai ellenére a zöld tea nem csodaszer, nem gyógyszer, hatását hosszú idő alatt fejti ki. Ahhoz, hogy a zöld tea orvosi szempontból fontos és hasznos tulajdonságai érvényre jussanak, rendszeresen kell fogyasztani. Néhány dologra azonban fel kell hívni a figyelmet: ne igyuk forrón, mert akkor fejti ki igazán a hatását, ha langyosan fogyasztjuk. Sokan tejjel isszák, de a tejfehérje csökkenti a zöld tea rákellenes hatását. Ajánlott naponta legalább egy litert meginni, 2 deciliteres mennyiségekre osztva.
A zöld tea nemcsak belsőleg, de külsőleg is igen hatékony, a fürdővízhez adva, például kiválóan gyógyítja a kiütéseket és a különféle bőrbetegségeket.
Gyógyító teák a gyomornak
A gyomor- és bélbajok területén a gyógynövény-gyógyászatnak egészen különleges jelentősége van. A borsmenta és a citomfű jótékony hatása.
A borsmenta - Mentha piperita
Egyik legrégebbi gyógynövényünk, fodormenta néven is ismerhető. Hazája valószínűleg a Távol-Kelet, a legősibb kínai füves könyvekben is találunk utalást a hatására. Időszámításunk előtt mintegy ezerkétszáz évvel már termesztették Egyiptomban. Később a kolostorok kertjének kedvelt növénye volt, innen terjedt el a vidéki kertekbe.
A magyar népi orvoslás szélgörcs, gyomorbaj és étvágytalanság ellen alkalmazza. Drogként, gyógyításra a levelét használjuk, ez 0,8-1,0 % illóolajat, 5-10 % cseranyagot, keserű anyagot tartalmaz. Az illóolaj 50-60%-a mentol, de egyes fajokban a 90 %-ot is elérheti.
A borsmenta főbb hatásai: érzésteleníti a gyomor nyálkahártyáját, ezért jó hányinger, és hányás ellen. Egy kávéskanálnyi száraz borsosmenta-levelet 1-2 deci vízzel leforrázunk, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Hányinger, hányás esetén hidegen, kortyonként kell inni. Áldott állapotban lévő kismamák is nyugodtan fogyaszthatják. Fokozza a nyál, és epetermelést, epe hajtó hatású. A renyhén összehúzódó, az epét rendszertelenül ürítő epehólyagot összehúzódásra és szabályos ürítésre serkenti, megszünteti a pangást és a kőképződést.
Erjedésellenes hatásának köszönhetően kedvezően hat erjedéses diszpepsziában emésztési zavarokban. A kamillához hasonlóan még görcsoldó, gyulladáscsökkentő és szélhajtó. E hatások többsége a mentolnak köszönhető, de a mentol- vagy illóolaj-készítmény jóval gyengébben hat, mint a teljes borsmenta drog.
Javasolt alkalmazása: heveny és idült gyomorhurutban, idült epeút és epehólyag gyulladásban, epekőbetegségben, idült hasnyálmirigy-gyulladásban, a gyomorban, belekben fennálló erjedéses emésztési zavar esetén a fenti módon elkészítve, de melegen, fogyasztva, valamint teakeverékekben.
A borsmenta teájának állandó élvezete kedvezőtlen hatással van a szívre. 8-12 napos kúra után tartsunk egy hetes szünetet, majd ismét folytassuk a kúrát, ha még szükséges.
A citromfű - Melissa officinalis
Nyugtat és görcsöt old. Ideges gyomorpanaszokra való. A kamilláénál és a borsmentáénál gyengébb a görcsoldó hatása. Szélhajtó is. A gyomorbajok ideges formáinak gyakorisága miatt igen nagy az alkalmazási területe. Célszerű borsmentával társítani, mert annak hiányzó nyugtató hatását kiegészíti. Két kávéskanálnyi citromfű levelet forrázzuk le két deci vízzel, hagyjuk állni 10-15 percig, s kortyonként, lassan igyuk meg.
A kamilla, a borsmenta, valamint a citromfű heveny és idült gyomorhurutokban egyaránt alkalmazhatók.
Az idült gyomorhurut tünetei: puffadás, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás, (üres gyomorra, pl. reggel) teltségérzés, gyomortáji nyomásérzés, fájdalométkezés után, vagy éhgyomorra, gyomorégés, fejfájás, lepedékes, bevont nyelv.
Kiváltó ok lehet: lelki hatás, (bánat, csalódás, szorongás), húsos-zsíros étrend, sok édesség fogyasztása. Gyakori a gyógyszer okozta gyomorhurut. Nem ritkán kísérik gyomorpanaszok az epebajt, epekőbetegséget is.
A gyógytea kúrával a fokozott savképzés csökkenthető, a gyulladás megszüntethető, elérhet a görcs oldása, valamint szélhajtás, általános tonizálás, erősítés. Ezeknek a céloknak a keserű-anyagot tartalmazó gyógynövények felelnek meg legjobban, közöttük az ezerjófű áll az élen.
|